Darujte
zdravie a krásu

Ako vlastne vzniká akné?

Akné je zápalové ochorenie mazových žliaz a vyskytuje sa zvyčajne na tvári - čele, lícach, brade, nose alebo ramenách a na chrbte.

Zvýšené množstvo mužských pohlavných hormónov (aj v tele ženy) spôsobuje intenzívnejšiu tvorbu mazu v mazových žľazách a upchatie ich vývodov. Viditeľným výsledkom je to, čo nazývame akné.

Na vzniku akné sa podieľa aj nevhodná kozmetika, nesprávne techniky ošetrovania, nevhodné oblečenie (umelé vlákna, zaparenie), a takisto niektoré lieky (steroidy, vitamíny skupiny B).

Akné trápi najmä mladých ľudí od puberty, často však pretrváva aj do dospelosti. Dobrou správou je, že ho vieme efektívne liečiť. Ako sa môžete zbaviť aké?

Metódy liečby a odstraňovania akné

Pacientom v prvom rade odporúčame používať vhodné prípravky na ošetrovanie pleti.

Mali by to byť čistiace micelárne vodypeniace gély na očistu pokožky, ktoré kožu očistia a pripravia na aplikáciu liečiva. Prípravky by mali byť čo najmenej alergénne, čo najmenej dráždivé a mali by mať pH okolo 5,5 (slabo kyslé), aby prípravok čo najlepšie účinkoval aj na propiono baktérie, ktoré spôsobujú samotný zápal.

Aké sú konkrétne metódy liečenia akné? Prvou a veľmi šetrnou je LED lampa. Modré LED svetlo v kombinácii s benzoyl peroxidom má silné antibiotické účinky a takmer žiadne nežiaduce.

Druhou možnou metódou je hĺbkový chemický peeling. Jeho základom je aplikácia trichlóroctovej kyseleliny na aknóznu pokožku. Výsledkom je ošúpanie rohovinovej vrstvy pokožky, otvorenie pórov a zjemnenie nerovností pleti. Akné tak laicky povedané „zbrúsime“ z vašej pokožky. Hĺbkový chemický peeling môže vykonávať iba lekár dermatológ, nespravia vám ho v kozmetickom salóne.

Treťou možnosťou liečby akné je tzv. CO2 resurfacing. Je to kombinácia zbrúsenia povrchových vrstiev kože pomocou ablačného CO2 laseru a zároveň stimulácia tvorby kolagénu v hlbších vrstvách kože.  Výsledkom je vypnutie kože a odstránenie drobných vrások, škvŕn i akné.

Všetky tieto nadštandartné metódy liečby vieme kombinovať s lokálnou alebo celkovou medikamentóznou liečbou, ktorú vám taktiež nastavíme na mieru pri vstupnom dermatologickom vyšetrení. Ak chcete vedieť viac, podrobnosti o jednotlivých metódach sa dozviete v blogovom článku o odstraňovaní akné.

Objednajte sa a vyskúšajte naše služby "na vlastnej koži"

Čo by ste mali vedieť
pred zákrokom

Každý zákrok má určité kontraindikácie, alebo inak povedané situácie, v ktorých ho nemôžete podstúpiť. Prečítajte si takisto viac o tom, čo vás v prípade jednotlivých metód čaká počas zákroku a po ňom.

  • LED lampa 

Ošetrenie je príjemné a komfortné a trvá cca 40 min. Citlivé typy pleti môžu byť po zákroku podráždené a začervenané. Tento dočasný stav môžete zakryť makeupom. Celkovo je ošetrenie príjemné a komfortné.

  • Chemický peeling 

Pleť býva po zákroku podráždená, začervenaná a jemne pripuchnutá. Tieto prejavy môžete zakryť makeupom. Na tretí deň po zákroku sa pokožka ošúpe. Ide o žiaduci stav – z pleti sa odlučujú staré odumreté vrstvy pokožky, otvárajú sa póry a pleť sa celkovo čistí. V tomto období by ste ju mali chrániť pred slnkom klobúkom alebo ochranným UV faktorom 50+ minimálne po dobu 3 mesiacov. Chemický peeling by ste z tohto dôvodu nemali absolvovať v lete ani pred letnou dovolenkou.

  • CO2 resurfacing 

Pleť je po zákroku začervenaná a pripuchnutá. Aplikujeme na ňu upokojujúcu masku, ktorá tieto prejavy zmierni.Pleť treba po zákroku ošetrovať pleťovou vodou pre intolerantnú pleť a upokojujúcim krémom. 3 až 5 dní po zákroku bude pleť podráždená a budú sa na nej tvoriť drobné chrastičky, ktoré môžu pretrvávať 5 až 7 dní. Pleť by ste mali po dobu minimálne 3 mesiacov chrániť UV faktorom 50+. Zákrok nie je vhodné podstupovať pred letnou dovolenkou. 

Cenník
Liečba akné - cena          
Počet ošetrení 1 2 3 4 5
Led lampa 20 min. červené, modré, kombinované svetlo 10€ 20€ 30€ 40€ 50€
Led lampa 20 min. + benzoyl peroxid - ošetrenie akné 30€ 55€ 80€ 100€ 110€
Chemický peeling deep TCA          
Celá tvár 40€ - - - -
Čelo 20€ - - - -
Líca 25€ - - - -
Brada 20€ - - - -
Krk 30€ - - - -
CO2 resurfacing           
Celá tvár 280€ - - - -
Čelo 160€ - - - -
Líca 180€ - - - -
Brada 130€ - - - -
Krk 200€ - - - -
Vstupné vyšetrenie / konzultácia 17€ - - - -
Vyberte pobočku:
Žilina
PrievidzaAkcie, rady a tipy priamo na váš email
Teraz výhodnejšie
O čom píšeme
článok / 03 2018
Zdravotnícky asistent / sestra na klinike dermatológie, urológie a laserovej medicíny v Prievidzi - RYANT c...
článok / 09 2017
Kvalitnú zdravotnú starostlivosť nájdete už aj na našej pobočke v Prievidzi. Na modernej klinike derma...
článok / 10 2017
Táto metóda predstavuje laserové zbrúsenie horných vrstiev epidermis čím sa pokožka stáva jemnejšou, s...