Darujte
zdravie a krásu
článok / Aug 18 2016

Ako prebieha testovanie na kožné alergie?

V súčasnosti sa výskyt alergií nielen u detí ale aj u dospelých neustále zvyšuje. Ak máte ekzémy alebo akútne alergické prejavy nielen na koži, možno trpíte niektorou z bežných alergií prvého až štvrtého typu. Zistite, ako sa otestovať a zistiť príčinu.

Čo sú vlastne alergie?

Alergia je neadekvátna/prehnaná imunitná odpoveď organizmu na cudzorodý antigén (alergén). Organizmus sa s alergiou ako takou nerodí, dedí sa však predispozícia na jej vznik. Práve preto má dieťa alergických rodičov vyššiu šancu, že sa mu v priebehu života alergia objaví. Šanca predstavuje 60-90%. U človeka rozlišujeme štyri typy alergickej reakcie. V dermatológii však hrajú významnú úlohu len dve. Pozrime sa teraz na ne detailnejšie.

Akútne alergie, I. typ

Prvý typ alergickej reakcie, ktorý tiež nazývame alergická reakcia včasného typu alebo IgE sprostredkovaná alergia, sa prejavuje žihľavkou (urticaria) a rýchlo vznikajúcim opuchom. Tento typ alergie môže pacienta v určitých prípadoch ohroziť na živote (anafylaktický šok).

Najčastejšími alergénmi, s ktorými sa pri tomto typu alergickej odpovede stretávame, sú potraviny, pele, zvieracia srsť, roztoče a plesne.

Kožné chronické alergie, IV. typ

Štvrtý typ alergickej reakcie, ktorý nazývame alergia bunkového alebo neskorého typu, je v dermatológii najpočetnejší a trpí ním najviac ľudí. Táto alergia má ekzémové prejavy, teda svrbivé, šupinaté a začervenané ložiská alebo vyrážky na koži. Tieto prejavy sa často zhoršujú po kontakte s vodou a čistiacimi prostriedkami.

Medzi najčastejšie alergény tohto typu alergie patria chemické látky z domáceho a pracovného prostredia, parfumy, mydlá, krémy, stabilizátory v kozmetike, potravinách a kovy.

Alergologické testy

Ako zistiť, na čo ste alergickí? Ideálny spôsob, ako problém vyriešiť, je rozpoznať, ktorý antigén sa podieľa na vzniku daného alergického stavu. Pacient sa potom môže danému alergénu jednoducho vyhýbať.

U nás v RYANT clinic používame európsku štandardizovanú sadu alergénov na testovanie epikutánnej alergie (precitlivenosť na chemické látky z domáceho a pracovného prostredia) a 20 najčastejších potravinových alergénov, ktoré sa v strednej Európe objavujú.

Na odhalenie alergie I. typu používame  tzv. PRICK testovanie, na odhalenie alergie IV. typu používame epikutánne testovanie, tzv. TROLAB, európska sada.

Epikutánne testovanie na kontaktné alergény prebieha formou nalepenia malých terčíkov na kožu, zvyčajne na chrbát. Pacient nesmie dané miesto 72 hodín sprchovať. Večer pred odčítaním testov náplasti odlepí a ďalší deň prebieha odčítanie testov u nás na klinike.

PRICK testami (intrakutánne testy) testujeme potravinovú neznášanlivosť. Kvapôčky alergénov aplikujeme priamo na kožu a jemne ich ihlou zaškrabneme. Po dvadsiatich minútach potom odčítame výsledky testu.

Obe formy testovania sú nebolestivé a pacientovi ozrejmia, ktoré alergény môžu stáť za jeho kožnými alergiami. Následne vieme zvoliť vhodnú liečbu a odporučiť pacientovi, ktorým typom alergénov by sa mal vyhýbať.

Chcete sa nechať otestovať na kožné alergie? Objednajte sa na testovanie k nám na RYANT clinic.

Zdieľať na sociálnych sieťach
Akcie, rady a tipy priamo na
váš email
Získajte prístup k limitovaným sezónnym zľavám na zákroky len pre odoberateľov newslettra. Tiež si budete môcť ako prví pozrieť videá s novinkami zo sveta zdravia a estetickej medicíny.
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.ryantclinic.sk/ochrana-osobnych-udajov
MUDr. TOMÁŠ RYANT dermatológ špecialista

Od roku 2007 pracoval vo viacerých prestížnych slovenských klinikách estetickej medicíny ako aj v Českej republike v ambulancii kožných a pohlavných chorôb. Absolvoval pracovné stáže na Klinike alternatívnej liečby kožných chorôb Leutenberg v Nemecku a v Diagnose Centre Lommel v Belgicku.

Podobné články
článok / Mar 04 2016
Odstránenie alebo aspoň zmiernenie vrások je dnes veľká téma. Ak aj vy uvažujete o tomto zákroku, prečítajt...
článok / Máj 20 2016
Chystáte sa na leto, ale chýba vám postava do plaviek? Alebo sa vám len tak hocikedy v rámci roka nepáči po...
článok / Okt 10 2017
Táto metóda predstavuje laserové zbrúsenie horných vrstiev epidermis čím sa pokožka stáva jemnejšou, s...
článok / Mar 02 2016
Skúšate a zatiaľ nič nepomohlo? Lieky, ktoré užívate, majú kopec nežiaducich účinkov? Možno ste len nevedel...