Darujte
zdravie a krásu
článok / Apr 11 2017

Vitamín C - prečo je taký potrebný pri liečbe mnohých zdravotných problémov

V poslednej dobe sa veľa energie venovalo výskumu úlohy vitamínu C ( kyseliny L askorbovej ) pri akútnych a chronických zápalových procesoch v ľudskom tele. Kým akútny zápal je pre telo prirodzeným obranným a reparačným dejom, chronický zápal je vyslovene škodlivý proces, ktorý bez liečby môže mať fatálne následky pre organizmus.

Medzi najzávažnejšie dôsledky chronického zápalového procesu je tzv. oxidatívny stres, čo je tvorba veľmi reaktívnych látok, ktoré organizmu veľmi škodia. Vznikajú hlavne v prípade ak je organizmus vystavený rôznym škodlivinám, napr. znečisteného životného prostredia, pri konzumácii nevhodného, nezdravého jedla, konzumáciou alkoholu a užívaním tabaku. Tieto oxidové (kyslíkové) reaktívne molekuly vznikajú v tele vtedy, keď nie je v bunkách prítomný protijed, tzv. antioxidant. Vtedy dokážu tieto kyslíkové radikály poškodzovať iné molekuly vo svojom okolí so všetkými dôsledkami- napr. zmena v molekule DNA, ktorá môže naštartovať proces karcinogenézy (začiatok rakoviny). Aby tieto radikály spôsobovali čo najmenšiu škodu je nutné aby boli čo najskôr po ich vzniku neutralizované látkou, ktorá sa nazýva antioxidant. Medzi najsilnejší a zároveň najúčinnejší známy antioxidant patrí práve vitamín C.

 

Oxidačný stres, príčiny vzniku

Ochorenia spojené s oxidačným stresom

Znečistené životné prostredie

Akútne a chronické infekcie

Konzumácia nevhodnej stravy

Chronická únava, syndróm vyhorenia

Po traume, operačnom zákroku

Rakovinové tumory

Z nedostatku spánku, odpočinku

Reumatizmus

Chemoterapia, rádio terapia, dlhodobá antibiotická liečba

Ochorenia srdca a ciev

 

Vznik alergií

 

Zhoršené hojenie rán

 

Podľa výsledkov výskumu je pre organizmus nutné mať dostatočnú zásobu kyseliny L askorbovej (Vitamín C) v tele, aby bolo telo schopné dostatočne efektívne eliminovať vznikajúce kyslíkové radikály a zmierňovalo tak negatívne dôsledky oxidatívneho stresu.

Výskum tiež ukázal, že zabezpečenie dostatočne vysokých hladín vitamínu v plazme je kľúčové k započatiu obnovy fyziologických funkcií. Ako príklad môžeme uviesť skvalitnenie cievnej steny a tým zníženia rizika ischemickej choroby srdca, mozgu, obličiek a ďalších orgánov. Iným príkladom je fyziologické nabudenie imunitného systému k schopnosti promptnejšie eliminovať choroboplodné zárodky v tele.

Zásadné zistenie výskumu je, že nie je možné dosiahnuť takéto „štartovacie“ hladiny vitamínu C perorálnym spôsobom (v strave resp. výživových doplnkoch).

Po aplikácii 1000 mg vitamínu C per os (ústami), došlo k absorpcii na úrovni 200 mg, ostatných 800 mg, 80% odišlo stolicou nevyužité. Navyše dochádzalo k nežiadúcim prejavom ako bolo podráždenie žalúdka a hnačkám.

K najúčinnejšiemu spôsobu ako dosiahnuť efektívne hladiny vitamínu C v plazme je jeho priamou aplikáciou do krvného obehu. Táto aplikácia je bezpečná a vysoko efektívna. Telo dokáže z plazmy využiť práve toľko vitamínu C koľko potrebuje, dokonca si dokáže urobiť aj plazmatické a orgánové zásoby a zbytok vylúči obličkami do moču. Obchádza sa tým možnosť podráždenia žalúdka a riziko hnačkovitých stolíc.

A na záver ešte jedna myšlienka na zamyslenie:

Hovorí sa, že telo si dokáže poradiť samé, že si potrebné množstvo živín vytiahne zo zdravej stravy, prípadne že aplikácia do žily je neprirodzená. To je za normálnych okolností pravda. 

Človek však nikdy v minulosti nežil v tak umelom a nezdravom svete ako žije teraz a preto aj ochrana pred nadštandardne nezdravým prostredím si vyžaduje nadštandardné metódy.

Aj preto u nás na klinike využívame ako doplnkovú liečbu infúznu aplikáciu Vitamínu C.

Zdroj - Medikom, časopis Slovenskej lekárskej komory 1/2017, vlastný výskum

Zdieľať na sociálnych sieťach
Akcie, rady a tipy priamo na
váš email
Získajte prístup k limitovaným sezónnym zľavám na zákroky len pre odoberateľov newslettra. Tiež si budete môcť ako prví pozrieť videá s novinkami zo sveta zdravia a estetickej medicíny.
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.ryantclinic.sk/ochrana-osobnych-udajov
MUDr. TOMÁŠ RYANT dermatológ špecialista

Od roku 2007 pracoval vo viacerých prestížnych slovenských klinikách estetickej medicíny ako aj v Českej republike v ambulancii kožných a pohlavných chorôb. Absolvoval pracovné stáže na Klinike alternatívnej liečby kožných chorôb Leutenberg v Nemecku a v Diagnose Centre Lommel v Belgicku.

Podobné články
článok / Okt 10 2017
Táto metóda predstavuje laserové zbrúsenie horných vrstiev epidermis čím sa pokožka stáva jemnejšou, s...
článok / Mar 04 2016
Odstránenie alebo aspoň zmiernenie vrások je dnes veľká téma. Ak aj vy uvažujete o tomto zákroku, prečítajt...
článok / Aug 18 2016
V súčasnosti sa výskyt alergií nielen u detí ale aj u dospelých neustále zvyšuje. Ak máte ekzémy alebo akút...
článok / Mar 02 2016
Skúšate a zatiaľ nič nepomohlo? Lieky, ktoré užívate, majú kopec nežiaducich účinkov? Možno ste len nevedel...