Darujte
zdravie a krásu
článok / Aug 07 2016

Treba znamienka kontrolovať aj u detí?

Často dostávame otázku, či je rakovina kože potenciálne nebezpečenstvo aj u detí a mladých ľudí a či im tiež treba preventívne kontrolovať znamienka. Pripravili sme pre vás preto súhrn všetkého, čo by ste mali vedieť o znamienkach u detí.

Výskyt rakoviny kože u detí a mladých ľudí

Výskyt rakoviny kože, alebo odborne aj incidencia, je našťastie pomerne malý. Malígny melanóm je u detí vzácny, netreba sa však spoliehať na priaznivé štatistiky. Nielen u dospelých sa totiž tento typ rakoviny vyskytuje stále častejšie, stúpajúca tendencia je žiaľ už aj u pacientov v detskom veku.

Čo hovoria čísla? U jedincov mladších ako 20 rokov je výskyt melanómu približne v 2% prípadov. U detí pred pubertou má výskyt tohto typu rakoviny hodnotu 0,3 až 0,4%.

Až 20% melanómov sa u detí a mladistvých vyskytuje na hlave a krku. Zvyšné prípady sú proporciálne rozložené na zvyšku tela. Pozor, malígny melanóm môže aj u detí metastázovať a správať sa veľmi agresívne. Stále platí, že melanóm je najsmrteľnejší druh rakoviny a vo vyšších štádiách má veľmi rýchly priebeh.

Kontrola znamienok deti a mladí ľudia

Kontrola znamienok u detí a mladých ľudí

Ako chrániť vaše dieťa alebo tínedžera pred touto agresívnou formou rakoviny? V prvom rade je dôležitá prevencia!

Tak napríklad – pokožka u detí do troch rokov ešte stále nemá dostatočne vyvinutú pigmentovú vrstvu a preto sa neodporúča vystavovať ju priamemu slnečnému svetlu.

Do prevencie samozrejme rátame aj pravidelné kontroly, minimálne raz ročne. Vekové obmedzenie tu neexistuje. Platí samozrejme to, že znamienka treba deťom sledovať aj doma a pri zmenenom vzhľade niektorého znamienka treba prísť na kontrolu okamžite.

Odstraňovanie znamienok u detí a mladých ľudí

Čo ak prídeme na to, že treba niektoré znamienko vybrať? Pri zdravotnej indikácii, teda ak znamienko predstavuje zdravotné riziko, alebo je zhubné, ho vyberáme okamžite. Ak nám to povaha znamienka dovolí, najšetrnejšou a úplne bezbolestnou metódou pri lokálnom umŕtvení je laserová excízia (vyrezanie celého znamienka laserovým nožom). 

Ak ide o príliš malého pacienta alebo nespolupracujúceho detského pacienta, odstránenie bude musieť podstúpiť v celkovej narkóze v nemocnici.

Pokiaľ budete chcieť dať dieťaťu odstrániť znamienko z estetických dôvodov, v ideálnom prípade by k tomu malo dôjsť až po ukončení vertikálneho rastu, teda po cca 18. až 19. roku života. V individuálnych prípadoch je to však po konzultácii s lekárom možné aj skôr. 

Zdieľať na sociálnych sieťach
Akcie, rady a tipy priamo na
váš email
Získajte prístup k limitovaným sezónnym zľavám na zákroky len pre odoberateľov newslettra. Tiež si budete môcť ako prví pozrieť videá s novinkami zo sveta zdravia a estetickej medicíny.
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.ryantclinic.sk/ochrana-osobnych-udajov
MUDr. TOMÁŠ RYANT dermatológ špecialista

Od roku 2007 pracoval vo viacerých prestížnych slovenských klinikách estetickej medicíny ako aj v Českej republike v ambulancii kožných a pohlavných chorôb. Absolvoval pracovné stáže na Klinike alternatívnej liečby kožných chorôb Leutenberg v Nemecku a v Diagnose Centre Lommel v Belgicku.

Podobné články
článok / Mar 04 2016
Odstránenie alebo aspoň zmiernenie vrások je dnes veľká téma. Ak aj vy uvažujete o tomto zákroku, prečítajt...
článok / Aug 18 2016
V súčasnosti sa výskyt alergií nielen u detí ale aj u dospelých neustále zvyšuje. Ak máte ekzémy alebo akút...
článok / Apr 11 2017
V poslednej dobe sa veľa energie venovalo výskumu úlohy vitamínu C ( kyseliny L askorbovej ) ...
článok / Aug 01 2016
Mykóza, alebo aj nechtová pleseň na nohách, vie poriadne potrápiť. Zbaviť sa jej často trvá mesiace, nieked...