Darujte
zdravie a krásu
článok / Mar 06 2016

Epilácia – čo naozaj účinkuje a čo je len reklamný ťah?

Odstránenie ochlpenia na tele je dnes v estetickej medicíne žiadanou témou. Mať totiž hladké nohy bez holenia alebo bolestivého vytrhávania je niečo, za čo sú si ženy ochotné priplatiť. Epilácia však už dávno nie je len pre ženy a neplatí na odstraňovanie chĺpkov len na nohách. Muži si nechávajú odstraňovať ochlpenie na chrbte či v podpazuší. To je obľúbené aj u žien, často však žiadajú aj odstránenie chĺpkov v oblasti bikín a v intímnej zóne, či jemných chĺpkov na tvári.

Epilačný boom ale so sebou priniesol aj množstvo mýtov. Ak vám napríklad niekto sľubuje „stopercentné odstránenie chĺpkov navždy“, ide skôr o reklamný ťah ako o skutočnosť.

Telo je totiž živý organizmus, ktorý sa neustále mení. Hlavne u žien môže aj po laserovej epilácii spôsobiť navrátenie ochlpenia napr. výrazná hormonálna zmena, najmä v tehotenstve.

Čo všetko ešte treba zobrať do úvahy, aby ste laserovou epiláciou dosiahli čo najlepšie výsledky?

Epilácia laserom RYANT clinic

IPL, alexandritový laser alebo LED diódový laser?

Práve tieto tri technológie majú na trhu najväčší podiel. Aký je medzi nimi rozdiel a ktorá vám zabezpečí ten najlepší a najtrvalejší výsledok? Poďme sa trochu pozrieť na každú z nich...

IPL 

IPL, tzv. intensive pulse light, je biele svetlo, ktoré funguje na vlnovej dĺžke 500-1200nm. Toto svetlo tepelne naruší vlasové korienky (folikuly), ktoré následne vymiznú. Pri tejto dnes už zastaranej metóde si však treba dať pozor na to, že IPL nie je laserové svetlo. Aj preto má táto metóda veľmi nízku účinnosť. Často sa zamieňa s laserovým ošetrením, toto jej pomenovanie je ale nesprávne.

IPL prístroje nájdete ešte aj dnes v mnohých kozmetických salónoch. Obsluhujú ich kozmetičky, nie zdravotnícky personál. Táto technológia pritom môže predstavovať pomerne veľké riziko. Pri nesprávnom nastavení môže spôsobiť dokonca popáleniny ošetrovanej kože. Po absolvovaní niekoľkých IPL ošetrení môže nastať vznik nežiaducich pigmentácií, a to aj na minimálne opálenej koži.

IPL je dávno prekonaná technológia a ak si chcete dať odstrániť ochlpenie, žiadny odborník vám ju už neodporučí. V dnešnej dobe je síce pomerne lacná, nízku cenu ale dosahuje hlavne preto, že má slabú účinnosť. Ošetrenie budete mať za menej, v konečnom dôsledku však pre veľké množstvo nutných opakovaní zaplatíte viac a ešte k tomu máte i neistý výsledok. Mnohým klientom sa ochlpenie po čase vráti v rovnakom množstve.

Alexandritový laser 

Alexandritový laser je o niečo modernejší prístroj, ktorý pracuje na vlnovej dĺžke 755nm. V tomto prípade už ide o laserové ošetrenie, jeho základom je červené svetlo. Laserový lúč sa premení na tepelnú energiu a tak spôsobí zničenie chĺpku.

Technológia má väčšiu účinnosť ako IPL kvôli tomu, že používa vyššie hodnoty vlnovej dĺžky. Práve to však predstavuje bezpečnostný problém. Intenzívne laserové svetlo totiž so sebou prináša aj riziko popálenín kože a ošetrenie je i pomerne bolestivé. Kvôli tomuto hroziacemu nebezpečenstvu sa laser používa len pri nižšej intenzite, má však preto aj nízky účinok. Lúč totiž pri nízkej intenzite nastavenia  nedostatočne preniká do hlbokých vrstiev kože, kde sú častokrát uložené cibuľky vlasu. Ide najmä o oblasti ako chrbát, brada či stehná. Kvôli tomu budete musieť podstúpiť veľké množstvo opakovaní zákroku, a takisto v konečnom dôsledku zaplatíte viac. Nehovoriac o tom, že výsledok je neistý.

LED diódový laser 

LED diódový laser 2 generácie je to najmodernejšie riešenie, aké na trhu momentálne existuje. Ide o špičkové laserové ošetrenie, ktoré pracuje s vlnovou dĺžkou až 808nm a hoci ide o vysoké hodnoty, nehrozí vám spálenie pokožky. LED diódový laser je totiž frakčný laser, ktorý rozloží energiu nutnú na spálenie cibuľky vlasu do mnohých, rýchlo po sebe idúcich impulzov. Vďaka tomu je pokožka uchránená od dlhého deštruktívneho pôsobenia laseru na jej povrch.

Infračervené spektrum a hlboký prienik lúčov majú za následok vysoký účinok zákroku a ošetrenie je oveľa menej bolestivé. V porovnaní s LED epilačnými prístrojmi 1. generácie je dokonca o 50% rýchlejší a na rozdiel od alexandritového lasera a IPL svetla ním môžeme ošetrovať aj lokality, kde inak hrozí vyššie riziko vzniku pigmentácií.

Táto najnovšia účinná metóda dokáže v ideálnom prípade odstrániť väčšinu neželaného ochlpenia a je najvhodnejšou metódou aj pre tmavšiu pokožku.

Epilácia laserom Žilina

Prečo laserová epilácia? 

Ak si dlhodobo nejakým spôsobom odstraňujete chĺpky, určite ste sa stretli s niektorým z nasledujúcich problémov. Holenie spôsobuje tzv. folikulitídu- zapálené červené vyrážky, alebo aj nepríjemné zarastanie chĺpkov. Hoci sa môže zdať, že ide o najrýchlejšiu a najlacnejšiu metódu, stačí si zrátať nákupy žiletiek a čísla už nebudú až také lichotivé.

Depilovanie voskom či cukrovou pastou je zasa značne bolestivé, a tiež môže spôsobovať zarastanie chĺpkov. Navyše je to už nákladnejšia metóda, najmä z dlhodobého hľadiska.

Ak máte ekologické cítenie, určite si viete predstaviť, koľko odpadu za celý život vyprodukujete kúpou jednorazových žiletiek či voskových pásikov.

Laserová epilácia je zdanlivo najdrahšia metóda, ak si však spočítate reálne náklady, začne byť pomerne rýchlo návratná. Navyše je pohodlná a prináša trvácne výsledky. Už žiadne zarastanie, vyrážky, kopec odpadu a starosti takmer každý deň. Vyskúšajte si LED diódový laser a už nikdy sa nebudete chcieť vrátiť k starým metódam.

Chcete mať dokonale hladké telo? Zistite viac o epilácii v RYANT Clinic, pozrite si fotografie PRED a PO, alebo sa rovno objednajte. Všetko nájdete na našej web stránke v sekcii Epilácia

Zdieľať na sociálnych sieťach
Akcie, rady a tipy priamo na
váš email
Získajte prístup k limitovaným sezónnym zľavám na zákroky len pre odoberateľov newslettra. Tiež si budete môcť ako prví pozrieť videá s novinkami zo sveta zdravia a estetickej medicíny.
MUDr. TOMÁŠ RYANT dermatológ špecialista

Od roku 2007 pracoval vo viacerých prestížnych slovenských klinikách estetickej medicíny ako aj v Českej republike v ambulancii kožných a pohlavných chorôb. Absolvoval pracovné stáže na Klinike alternatívnej liečby kožných chorôb Leutenberg v Nemecku a v Diagnose Centre Lommel v Belgicku.

Podobné články
článok / Apr 11 2017
V poslednej dobe sa veľa energie venovalo výskumu úlohy vitamínu C ( kyseliny L askorbovej ) ...
článok / Mar 01 2016
Znamienka sú drobné pigmentové zhluky na koži a máme ich takmer všetci. Vo väčšine prípadov bývajú úplne ne...
článok / Okt 09 2017
Kvalitnú zdravotnú starostlivosť nájdete už aj na našej pobočke v Prievidzi. Na modernej klinike derma...
článok / Mar 02 2016
Skúšate a zatiaľ nič nepomohlo? Lieky, ktoré užívate, majú kopec nežiaducich účinkov? Možno ste len nevedel...