Darujte
zdravie a krásu
článok / Mar 01 2016

Čo všetko by ste mali vedieť o znamienkach?

Znamienka sú drobné pigmentové zhluky na koži a máme ich takmer všetci. Vo väčšine prípadov bývajú úplne neškodné a predstavujú iba estetický problém. Dlhodobé výskumy však dokazujú, že 3-6% znamienok býva štatisticky potenciálne nebezpečných. Čo to znamená v praxi?

Ak máte na tele 100 znamienok, 3 až 6 z nich sa niekedy počas života môže premeniť na melanóm – najsmrteľnejšiu rakovinu u človeka vôbec. Čo robiť, aby sa tak nestalo? V prvom rade by ste si mali znamienka nechávať pravidelne kontrolovať. Ak je niektoré potenciálne nebezpečné, vieme vám ho vybrať. Ako to všetko funguje, vám povedia nasledujúce riadky.

Čo je to dermatoskopia? 

Je to kontrola znamienok špeciálnym prístrojom zvaným dermatoskop. Ide o optický systém, ktorý využíva polarizované aj nepolarizované svetlo v imerznom optickom prostredí a zvyšuje pravdepodobnosť včasného záchytu rizikových znamienok.

Dermatoskopia je umenie a zároveň najdôležitejšia zručnosť dobrého a skúseného dermatológa. Trvá niekoľko rokov, kým dermatológ túto zručnosť dosiahne. A prečo by ste mali dermatoskopiu absolvovať práve v RYANT Clinic?

Pretože MUDr. RYANT má 9-ročné skúsenosti s dermatoskopickým vyšetrovaním znamienok a 6-mesačnú prax v najprestížnejšej dermatoskopickej kožnej klinike na Slovensku (v Martine). MUDr. RYANT absolvoval prax pod osobným vedením priekopníčky v digitálnej dermatoskopii a ultrasonografii kožných foriem melanómovej a nemelanómovej rakoviny doc. MUDr. Evy Minarikovej, PhD.

Čo je to digitálna dermatoskopia? 

Digitálna dermatoskopia predstavuje nadštandard v dermatoskopii. Jej podstatou je elektronická archivácia dermatoskopických obrazov, vďaka čomu dokáže lekár porovnávať zmeny v jednotlivých znamienkach s odstupom času. Takýmto spôsobom môže lekár aj analyzujúci softvér zaznamenať aj nepatrné odchýlky vo vývoji znamienka.

Digitálny dermatoskop môžete samozrejme využiť aj u nás v RYANT Clinic. Máme aktuálne  najmodernejší digitálny dermatoskop schopný rozlíšiť už nepatrné zmeny v znamienku. Najmä také, ktoré môžu byť prvým znamením zmeny nezhubného znamienka na zhubnú formu.

Špecializujeme sa nielen na vyšetrovanie, ale aj odstraňovanie znamienok a ich následný histologický rozbor.

Chirurgické odstránenie znamienok

Odstránenie znamienok tradičnou metódou skalpelom sa odborne nazýva excízia. Vykonáva sa po lokálnom umŕtvení anestetikom. Znamienka vyberáme technikou, akú používajú plastickí chirurgovia s dôrazom aj na estetickú stránku výsledku. Ranu potom zašijeme stehmi. Ak nám to umiestnenie rany dovolí, používame tzv. intradermálne (vnútorné) stehy, ktoré nezanechávajú typické rebríkové jazvy.

Prečo by ste si mali nechať vybrať znamienka v RYANT Clinic? Pretože máme 9-ročné aktívne skúsenosti s dermatochirurgiou a používame vysoko nadštandardné techniky a materiály. Pri odstraňovaní znamienok dbáme na to, aby bol medicínsky i estetický výsledok čo najlepší. Všetky vybraté znamienka odosielame na histologické vyšetrenie.

Odstránenie znamienok laserom 

Laserové odstránenie znamienok odborne nazývame CO2 excízia. Je to  v súčasnosti najmodernejšia metóda odstraňovania kožných a slizničných znamienok.

Odstránenie znamienka laserom RYANT clinic

Ako to funguje? Po lokálnom umŕtvení znamienko vyrežeme laserovým nožom. V porovnaní s klasickou chirurgickou metódou rana výrazne menej krváca. Na svedomí to majú koagulačné vlastnosti laserového lúča, ktorý zatavuje cievky v mieste zákroku a výrazne tak znižuje krvácanie.

Ošetrenie je v porovnaní s klasickým odstraňovaním skalpelom výrazne šetrnejšie k okoliu znamienka. Ranu nemusíme šiť a vy môžete hneď v deň zákroku pracovať či robiť aktívny šport.

A prečo RYANT Clinic? Pretože na rozdiel od iných zariadení, kde znamienka taktiež odstraňujú laserom, my na odstraňovanie znamienok zo zásady využívame iba CO2 excíziu (vyrezávanie laserovým nožom), nie evaporáciu. Centrá, ktoré využívajú evaporáciu, znamienka iba „vypália“, a potom nie je možné odoslať ich na histológiu. My na histologické vyšetrenie posielame všetky vybraté znamienka, aby sme vedeli na 100% určiť ich bunečný typ, a tým aj ich zhubnosť alebo nezhubnosť. Následne tak dokážeme spoľahlivo určiť ďalší postup starostlivosti o pacienta.

 

Chcete si dať skontrolovať alebo odstrániť znamienka? Zistite viac o našich metódach, pozrite si, ako vyzerajú naše vyliečené prípady PRED a PO, alebo sa rovno objednajte. Všetko vrátane ceny ošetrenia nájdete na našej web stránke v sekcii Znamienka

Zdieľať na sociálnych sieťach
Akcie, rady a tipy priamo na
váš email
Získajte prístup k limitovaným sezónnym zľavám na zákroky len pre odoberateľov newslettra. Tiež si budete môcť ako prví pozrieť videá s novinkami zo sveta zdravia a estetickej medicíny.
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.ryantclinic.sk/ochrana-osobnych-udajov
MUDr. TOMÁŠ RYANT dermatológ špecialista

Od roku 2007 pracoval vo viacerých prestížnych slovenských klinikách estetickej medicíny ako aj v Českej republike v ambulancii kožných a pohlavných chorôb. Absolvoval pracovné stáže na Klinike alternatívnej liečby kožných chorôb Leutenberg v Nemecku a v Diagnose Centre Lommel v Belgicku.

Podobné články
článok / Aug 03 2016
O chirurgických zákrokoch v oblasti urológie sa toho veľa nehovorí. Pritom môžu zákroky ako obriezka či vaz...
článok / Apr 04 2016
Táto otázka začne od istého veku trápiť takmer každého z nás. Pleť už nie je taká svieža, objavujú sa vrásk...
článok / Máj 20 2016
Chystáte sa na leto, ale chýba vám postava do plaviek? Alebo sa vám len tak hocikedy v rámci roka nepáči po...
článok / Apr 11 2017
V poslednej dobe sa veľa energie venovalo výskumu úlohy vitamínu C ( kyseliny L askorbovej ) ...