Darujte
zdravie a krásu
článok / Aug 01 2016

Ako sa zbaviť mykózy na nechtoch?

Mykóza, alebo aj nechtová pleseň na nohách, vie poriadne potrápiť. Zbaviť sa jej často trvá mesiace, niekedy i roky. Aké sú vlastne možnosti liečby?

Vznik a prevencia mykózy

Plesňové ochorenie nechtov, najčastejšie na nohách, je infekčné ochorenie a dostať ho môžete rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa mykóza najprv prejaví na palci na nohe, potom môže postupne postihnúť aj ostatné nechty.

Za mykózu často môžu kontaminované topánky či papuče, podlahy v saune alebo pri bazéne, alebo iný infikovaný člen domácnosti, ktorý doma chodí bosý a roznáša infekciu.

Už z miest výskytu prirodzene vyplýva, že by ste v rámci prevencie nemali nosiť cudziu obuv, ani papuče. Do cudzích priestorov ako sú sauny a bazény, kde sa vďaka vlhku infekcia rýchlo množí, by ste mali nosiť vlastné prezuvky a rozhodne by ste nemali chodiť bosí.

Ak sa vám predsa len stane, že budete na verejných miestach v rizikovom prostredí bosí, po návrate domov by ste si mali nohy umyť a vydezinfikovať, ideálny domáci pomocník je octová voda. Dezinfikovať však môžete aj prípravkami z lekárne. Vydezinfikovať odporúčame v tomto prípade aj obuv, v ktorej ste šli domov. Aby ste mykózu nedostali, mali by ste nosiť vzdušnú obuv, pravidelne si vetrať nohy a vždy skontrolovať aj rodinných príslušníkov, keďže aj oni môžu byť zdrojom infekcie.

Lokálna liečba prípravkami z lekárne

Prvý spôsob liečby, ktorým sa nechtová mykóza (onychomykóza) lieči, je lokálna liečba rôznymi prípravkami z lekárne. V lekárňach je na voľný predaj dnes už dostupné dostatočné množstvo produktov, ktoré vám v prípade ľahkej mykózy môžu pomôcť. Sú to rôzne krémy, roztoky alebo nechtové laky, ktoré sa pravidelne nanášajú na necht a svojím pôsobením zabíjajú hubovú infekciu v nechtoch.

Výhoda tejto liečby je jej lokálne nanášanie a teda netoxickosť. Liečba nezaťažuje pečeň. Skvelé je takisto to, že prípravky dostanete bežne v lekárni bez predpisu a za rozumnú cenu.

Nevýhodou je hlavne neistý výsledok. Ak máte ťažšiu formu nechtovej plesne, prípravok z lekárne zvyčajne neprejde cez zhrubnutý necht v dostatočne silnej koncentrácii a pleseň nezničí.

Celková tabletková liečba

Ak sa vám nepodarilo zbaviť sa mykózy voľne dostupnými prípravkami z lekárne, je čas na lieky na predpis. Celková liečba mykózy, alebo teda jej tabletková forma, je dlhodobá a rádovo trvá mesiace. Minimálne tri, niekedy je to aj viac ako rok a pol. Najskôr však musíte absolvovať vyšetrenie dermatológom, ktorý vám následne vypíše recept.

Výhoda celkovej liečby je tá, že zaberá aj na hlboké formy nechtovej plesne a dokáže si poradiť aj s takými, na ktoré lokálna liečba nezabrala.

Nevýhodou je dlhodobé užívanie liekov, kvôli čomu je tento typ liečby pomerne toxický pre pečeň. Lieky na onychomykózu sa zároveň nesmú kombinovať s niektorými inými liekmi, napr. liekmi na zníženie cholesterolu alebo niektorými psychiatrickými liekmi. Zároveň s nimi vôbec nesmiete piť alkohol, a to po celú dobu liečby.

Mykóza nechtov liečba

Lokálna liečba laserom

Plesňové ochorenie nechtov sa dá liečiť aj laserom. Moderná laserová metóda funguje na princípe prehriatia, teda spáli a denaturuje ložisko, kde sa mykóza nachádza, a to v celom jej zložení (hubové vlákna, podhubie, patogén). Ošetrenie by ste pre úplnú likvidáciu hubových vláken mali absolvovať aspoň 3 až 5-krát v mesačných intervaloch. V ťažších prípadoch bude potrebných aj viac sedení. Po absolvovaní všetkých musí ešte poškodený necht odrásť.

Výhodou tejto metódy je spojenie toho najlepšieho z dvoch predchádzajúcich metód. Je lokálna, a teda nepoškodzuje pečeň. Pri správnej indikácii je zároveň podobne účinná ako tabletková forma.

Jej nevýhodou je to, že v niektorých obzvlášť ťažkých prípadoch nedokáže zlikvidovať celú infekčnú nálož. Deje sa to najmä vtedy, keď je necht zmenený na tzv. pazúr, prípadne keď pleseň dosiahla miesto už mimo nechtovú platničku a dostala sa do miesta tvorby nechtovej platničky - nechtovej matrix.

Ak nastane tento prípad, budete musieť absolvovať dlhodobú systémovú liečbu tabletkami. Ak však tabletkovú formu z akéhokoľvek dôvodu nemôžete, ostáva už len posledná možnosť, a to tzv. nechtová ablácia – znesenie nechtovej platničky po lokálnom umŕtvení.

Ak trpíte nechtovou mykózou, lokálna liečba vám nezabrala a vy nechcete alebo nemôžete absolvovať tabletkovú liečbu, príďte sa poradiť k nám do RYANT clinic. Na liečbu plesňových ochorení nechtov máme na klinike špeciálny laser. 

Zdieľať na sociálnych sieťach
Akcie, rady a tipy priamo na
váš email
Získajte prístup k limitovaným sezónnym zľavám na zákroky len pre odoberateľov newslettra. Tiež si budete môcť ako prví pozrieť videá s novinkami zo sveta zdravia a estetickej medicíny.
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.ryantclinic.sk/ochrana-osobnych-udajov
MUDr. TOMÁŠ RYANT dermatológ špecialista

Od roku 2007 pracoval vo viacerých prestížnych slovenských klinikách estetickej medicíny ako aj v Českej republike v ambulancii kožných a pohlavných chorôb. Absolvoval pracovné stáže na Klinike alternatívnej liečby kožných chorôb Leutenberg v Nemecku a v Diagnose Centre Lommel v Belgicku.

Podobné články
článok / Aug 18 2016
V súčasnosti sa výskyt alergií nielen u detí ale aj u dospelých neustále zvyšuje. Ak máte ekzémy alebo akút...
článok / Apr 04 2016
Táto otázka začne od istého veku trápiť takmer každého z nás. Pleť už nie je taká svieža, objavujú sa vrásk...
článok / Aug 03 2016
O chirurgických zákrokoch v oblasti urológie sa toho veľa nehovorí. Pritom môžu zákroky ako obriezka či vaz...
článok / Mar 05 2016
Ak vás dlhodobo trápia bradavice, zrejme ste už hľadali spôsoby, ako sa ich zbaviť. Možno ste už nejaký ten...