Give
health and beauty
Nová rozšírená
Klinika
Dermatológie,
urológie a
laserovej medicíny
Why Ryant
Clinic?
international experiences
short waiting times
latest trends
latest equipment
Special offers, advices and tips directly on your email
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.ryantclinic.sk/ochrana-osobnych-udajov
bossmy bio
TOMÁŠ RYANT
dermatologist specialist
boss
MUDr. TOMÁŠ RYANT
dermatologist specialist
I am certified dermatologist with dermatovenerologist specializing and a member of the Slovak Medical Chamber. My practice since 2007 I have took under the direction of the main expert for dermatovenereology MZSR, Prof. MUDr. Juraj Péč, PhD. and pioneer in digital dermatoscope and ultrasonography of skin effects, Doc. MUDr. Eva Mináriková, PhD.
I worked in several prestigious Slovak aesthetic medicine clinics as well as in the Czech republic in the clinic of skin and venereal diseases. I took practical training at the Department of alternative treatments for skin diseases Leutenberg in Germany and at Diagnosis Centre Lommel in Belgium. In 2016 I started my own clinic of dermatology, laser and aesthetic medicine RYANT clinic in Žilina. The greatest pleasure I get that I can help patients.
doctor
DOMINIKA CIBULKOVÁ
dermatologist
doctormy bio
PETER BLAŠKO
urologist specialist
doctor
MUDr. PETER BLAŠKO
urologist specialist
I am certified doctor with urologist specializing. After graduated in the Faculty of Medicine in Bratislava in May 2003, I joined to the Department of Urology to FNsP Trenčín and later to FNsP Žilina. Special exam of Urology I finished at SZU in Bratislava under the leadership of the biggest urology personality in Slovakia prof. MUDr. Ján Breza, DrSc., dr.h.c,. During my 13 years of urology practice, regularly, I attend domestic and international conferences and internships in the European Association of Urology. I am a member of the Slovak medical chamber, Slovak association of urology, Society for ultrasound in medicine and holder of certificate of “Intervention ultrasound in urology."
I regularly perform complicated urological surgeries, more complicated endoscopic and percutaneous procedures too. Besides of urology, I dedicate of Andrology (the issue of the aging of man) and reproductive medicine. In 2016, I accepted the offer to become a member of the team of RYANT clinic in Žilina, where I can apply to the full my special experiences to help patients.
doctor
FILIP MACÁŠEK
urologist specialist
doctormy bio
DMYTRO BABČUK
Zubný lekár
doctor
Dr. Dmytro Babčuk
Zubný lekár
Som zubný lekár, registrovaný v Slovenskej komore zubných lekárov. Od roku 2012 som pôsobil na chirurgickom oddelení krajskej stomatologickej polikliniky a neskôr na súkromnej stomatologickej klinike v Žiline. Od roku 2014 sa špecializujem na mikrochirurgickú endodonciu a prácu s operačným mikroskopom.
Absolvoval som pracovné stáže a školenia pod vedením popredného českého odborníka v oblasti mikrochirurgickej endodoncie a dentálnej implantológie MUDr. Jiřího Škrdlanta - prvého lekára, ktorý začal v Českej republike používať operačný mikroskop v stomatológii. Hovorím slovensky, anglicky, rusky a ukrajinsky.
nurse
LENKA STRAPKOVÁ
biomedical specialist
nurse
ALENKA RATULOVSKÁ
nurse
nurse
KLAUDIA GUREČKOVÁ
nurse
receptionist
BARBORKA ŠŤASTNÁ
reception manager
receptionist
NIKOLA BAKUSOVÁ
We
have had

rich experiences
+13years
of practice
+100 000of examined
patients
we help
clients

to restore health
we protect
you from

skin cancer
+20 000of resected birthmarks
+6years of experiences
in aesthetic medicine
we bring
you back

self-confidence
About what we write
an article / Oct 09 2017
Kvalitnú zdravotnú starostlivosť nájdete už aj na našej pobočke v Prievidzi. Na modernej klinike derma...
an article / Oct 10 2017
Táto metóda predstavuje laserové zbrúsenie horných vrstiev epidermis čím sa pokožka stáva jemnejšou, s...
an article / Apr 11 2017
V poslednej dobe sa veľa energie venovalo výskumu úlohy vitamínu C ( kyseliny L askorbovej ) ...